Bankovní vs. nebankovní půjčka

Dostane-li se klient do finanční tísně, jednou z jeho možností je vyřešit ji výpůjčkou kapitálu od instituce, jež tuto možnost nabízí. Ale jaké instituce přicházejí v úvahu? Racionální člověk se bude rozhodovat mezi bankovním sektorem a sektorem nebankovních půjček.

Posláním tohoto příspěvku je objasnit čtenáři rozdíly mezi bankovní a nebankovní půjčkou bez zbytečných jednostranných kliček a přehršle odborných termínů.

Máte-li možnost a čas, jděte do banky

Už samotný nadpis této části je takřka všeříkající. Ale co znamená mít možnost a kolik času potřebuji? Než se dostaneme k odpovědi, připomeneme si výhodu bankovních půjček, kterou jistě každý žadatel uvítá. Je to cena peněz.

Půjčka lze v bance sjednat za nižší úrok, než je tomu v nebankovním sektoru. Důvod je prostý. Banky podstupují podstatně nižší riziko (o tom více v dalším textu) a jelikož úročí bankovní vklady krásnými nula procenty, mají peníze v podstatě zadarmo.

Tím ovšem výhody pro klienta končí. Půjčit si v bance za nízký úrok není pro každého, jelikož klient musí projít relativně hustým sítem. Po důkladné lustraci je každý klient ohodnocen stupněm rizika nesplácení a až poté se dozví, zdali potřebné peníze dostane či nikoliv. Pro banky je v dnešní době nesmírným pomocníkem registr dlužníků, kde je uvedena většina plateb došlých po splatnosti. A čím více má žadatel záznamů, tím nižší je pravděpodobnost přidělení úvěru.

Další značnou nevýhodou bankovních úvěrů je délka časové periody od zažádání o půjčku po přijetí peněz na váš účet. Banky jsou obrovské finanční kolosy, kde systém schvalování je velice zdlouhavý a složitý. Proto pokud potřebujete rychlé peníze před výplatou, na úhradu nájmu nebo pokrytí nenadálých nákladů, banka pro vás není to pravé místo.

Rychlost dostupná pro každého – nebankovní půjčky

V podstatě vše, co bylo napsáno výše, lze nyní obrátit vzhůru nohama a použít jako charakteristiku nebankovních půjček. U kvalitních a ověřených poskytovatelů nebankovních půjček sice zaplatíte o něco více, než tomu je v bance, ovšem odměnou vám je jistota a rychlost. Schválení půjčky je téměř ihned a peníze máte na účtu v řádu jednotek dní.

Úrok je vyšší i z důvodu podstoupení značného rizika poskytovatelem nebankovních půjček, který nemá jistotu, že klient půjčku splatí. Důvod je zřejmý – o nebankovní půjčku žádají většinou lidé, kteří ji v bance neobdrží z nějakého důvodu – záznam v registrech, nízké příjmy, potřeba rychlé půjčky a další.

Nespornou výhodou nebankovních půjček je také jejich jednoduchá administrativa. U většiny poskytovatelů lze o půjčku zažádat online a zbytek již klient neřeší. Po chvíli za ním pověřený pracovník přijede domů, podepíšou spolu potřebné dokumenty a poté se již peníze objeví na bankovním účtu. Apelujeme na všechny žadatele, aby nenaletěli úvěrovým podvodníkům a dokumenty si pečlivě přečetli! Dobré je také na některém z internetových portálů prověřit, zdali subjekt nefiguruje mezi podvodnými firmami.

Naše doporučení tedy zní: máte-li historicky bezchybnou platební morálku, nejste v časové tísni, zažádejte o půjčku ve Vaší bance. Pokud potřebujete peníze ihned a měli jste někdy i sebemenší problémy se splácením, nebankovní půjčka je pro Vás ideální varianta.

Podobné příspěvky

Získejte ověřenou půjčku!

Zanechte nám kontakt a my vše vyřešíme.

    Můžete nás také zdarma kontaktovat na

    800 314 314